poniedziałek, 31 stycznia 2011

Pernod



Geneza Absyntu


Stworzenie absyntu przypisuje się siostrom Henroid z Couvert w Szwajcarii, które opracowały eliksir z roślin, które znalazły w górach. Dalszą popularność absynt zawdzięcza dr Pierrowi Ordinare, który jeździł po okolicach i sprzedawał opatentowany lek zwany ''eliksir absynt''. 
Po śmierci doktora Ordinare, receptura została udoskonalona przez jego dwie siostry. W kolejnych latach eliksir trafił w ręce biznesmena Majora Dubied, który dostrzegł potencjał sprzedaży likieru w celach pozaleczniczych. Ze względu na niskie umiejętności gorzelnicze, Major Dubied wynajął w 1798 roku, 21-letniego Henriego-Luisa Pernod, do pomocy w stworzeniu małej gorzelni absyntu. Dobrze prosperująca firma pozwala Henriemu-Luisowi na otwarcie własnej gorzelni „Pernod Fils” w Pontarlier we Francji(1805).


Historia Pernod Fils


Po śmierci swojej żony Henri-Louis Pernod w 1807 roku ożenił się 
z córką Majora Dubied, Emelie. Z ich miłości narodził się syn Ludwik, który dorastał pracując z ojcem w gorzelni. Pernod chcąc rozszerzyć dystrybucję, podzielił rynek między Ludwika i Eduarda, syna z pierwszego małżeństwa.
Tak więc Eduard podjął ekspansję na Stany Zjednoczone, a Ludwik wspomagał działanie we Francji i koloniach francuskich. Do roku 1840 podwojono zyski. 
W 1850 roku umarł Henri-Louis Pernod. 5 lat później główny zakład został przejęty przez jego wnuków, którzy doprowadzili do abstyntowego boom
na przełomie XIX i XX wieku. W roku Pernod kupił destylarnię Suze
w Paryżu, w 1872 powstała Distillerie Hémard w Montreui (okolice Paryża),
a rok pozniej Société Pernod Père & Fils w Avignon. Absynt zyskał tak oszałamiającą popularność głównie dzięki halucynogennym właściwościom,
w związku z czym w roku 1915 roku zakazano jego produkcji, co doprowadziło do zamknięcia spółki Pernod Fils. Reaktywowano ją 5 lat później, gdy zalegalizowano przepis na alkohol znany dziś jako pastis. 
W międzyczasie powstał spór rodzinny o nową nazwę gorzelni.
Finalnie 4 grudnia 1928 roku dochodzi do połączenia gorzelni Pontarlier, Avignon, Montreui pod nazwą Les Establissements Pernod (Pernod Pokoju). 

Produkty

W 1938 roku powstaje Pernod 45, a w 1951 powstaje Pernod 51, przemianowany później na Pastis 51. Ten ostatni stał się wiodącą marką firmy. W 1975 roku Jean Hémard (prezes Pernod) i Paul Ricard (przewodniczący Ricard) utworzyli grupę Pernod Ricard. W 200-lecie istnienia firmy reaktywowano abstynt Pernod.


Pernod Absinthe- wzorowany na prawzorze z 1805 roku, dlatego też ma 68% alk. Produkowany poprzez destylacje piołunu,anyżu, kopru włoskiego, hyzopu i innych ziół. Recznie butelkowany, korkowany i oklejany.
Pernod Pastis 40%- delikatny smak z nutami anyżu, kolendry i mięty. Anyż pochodzi 
z południowych prowincji Chin i północy Wietnamu. Szczególnie ceniony za swą świeżość i lecznicze działanie na przewód pokarmowy. Złota barwa, butelkowany wyłącznie w Marsylii.




Pastis 51 (45%) -wyselekcjonowana kombinacja naturalnych aromatów: orzechy kola z Afryki, anyż z Chin czy Wietnamu, lukrecji, roślin aromatycznych 
z Prowansji. Wyjątkowy owocowy i lekki smak.


2 komentarze:

  1. mam koniak grande champagne extra cognac 1872.r... chetnie dowiedzial bym sie cos na jego temat. chcem ustalic jego rocznik i ewentualnie wycenic..

    OdpowiedzUsuń
  2. moj email benito69@interia.pl

    OdpowiedzUsuń